Targer Con 4.0
Konferencija počinje za:
Jutros je u Neumu otvorena Targer Con 4.0 – Konferencija o digitalizaciji industrije u organizaciji Targer E&C Sarajevo. Konferenciju je otvorio Tarik Kadrispahić, direktor Targer kompanije i još jednom naglasio da digitalizacija nije opcija nego nužnost te da su Targerovci ponosni da na ovaj način mogu pridonositi aktuelizaciji ove teme i ubrzanju procesa.
Na samom početku konferencije imali smo priliku čuti rezultate istraživanja o stanju digitalizacije industrije u BiH koju smo kao organizator napravili u pripremama za ovu konferenciju. Rezultati nisu za pohvaliti se ali je proces digitalne transformacije počeo i top menadžment polahko počinje shvatati neophodnost ovogo procesa i rad na tome. Rezultate istraživanja predstavila je Badema Durkić Keško, lean consultant junior u Targer Sarajevo.
Nakon toga smo imali priliku čuti odlično predavanje gospodina Drage Cmuka iz CadCam Design Centar Zagreb, koji je govorio o stanju u regiji i ponovno naglasio važnost osviještenosti menadžmenta. Ova karika je najčešće ili prepreka digitalizacije ili vjetar u leđa brzini ovog procesa. Naveo je pet izazova digitalizacije ali naglasio i da je šesti, ujedno najbitniji izazov, uvesti zaposlenike u ovaj proces.
U sljedećem predavanju smo mogli čuti konkretan primjer implementacije digitalnih alata u najvećem holdingu u Bosni i Hercegovini. Voditelj IT odjela iz AS holding, gospodin Semir Hrvić, je naglasio da su oni u toku digitalne transformacije uradili i transformaciju kulture kompanije, koja je ključna da bi proces uspio.
Čuli smo i prvi projekat industrije 4.0 koji je implementiran u BiH od strane Yanoka Sarajevo i partnera. Gospodin Ljubomir Mrđenović. Plan ove kompanije je da okupi stručnjake i organizacije koje mogu doprinijeti ovom procesu jer digitalizacija potražuje različite tehnologije.
Haris Poturković is GS 1 je naglasio koja su dostignuća GS 1 a govorio je i o barcodu, njihovom najpoznatijem proizvodu, koji je započeo digitalnu transformaciju još 31.3.1971. Koliko je bitan, govori podatak da se na dnevnom niovu skenira šest milijardi barcodova a oko tri milijarde je Google pretraga.
Igor Bošnjak sa Sveučilišta u Mostaru predstavio je istraživanje koje je pokazalo da smo mi u BiH u Trećoj industrijskoj revoluciji ali s naglaskom da su ocjene donosili sami menadžeri i vlasnici iz kompanija što ovu brojku može dovesti u pitanje.
Predstavljen je i novi projekat QSS i Pro Credit banke koji predstavlja Digital Innovation Hub – one stop shop za mala i srednja poduzeća.
Kako bi cijeli proces digitalizacije uspio, kultura i način vođenja timova je sigurno najutjecajniji faktor te smo na kraju prvog dijela dana imali čast slušati gospodina Nedžada Junuzovića koji je naveo agile pristup kao neophodan u cijelom procesu digitalne transformacije. Naglasio je i da u komunikaciji sa klijentima trebamo imati primjer implementacije da bi dobili njihov odgovor.
U drugom dijeli smo prisustvovali odlčnim diskusijama u panelima koje su moderirali Alisa Lingo i Vedran Šimunović.
Prvi panel je imao zadatak demistificirati procese koji su dijelom digitalizacije i rdgovoriti na dilemu da li je digitalna tvornica mit ili stvarnost, navodeći da se tehnologije industrije 4.0 moraju uvodite korak po korak. Preporuka menadžerima: ako misle da se odmah može uvesti digitalizacija – nema od tog ništa. Treba krenuti od jedne npr. robotske ćelije pa nastaviti. Treba uvezivati jednu po jednu pametnu ćeliju.
Jedan od faktora je vrijeme, ljudski i politički faktori. Treba da lobiramo, da se organizujemo tako da kompanijemmogu vidjeti da digitalizacija donosi novac.
Drugi panel se bavio jednom od ključnih tema u ovom procesu, kako zaposlenike uključiti u ovaj proces i na vrijeme transformirati kulturu kompanije kako bi ona uticala na bržu transformaciju. Jedno od viđenja je da ukoliko radnicima najavimo promjene i uključimo ih u sam proces promjene, cijeli ovaj proces će ići brže.
Na kraju prvog dana podijelili smo zahvalnice sponzorima i odlične nagrade našim učesnicima što je unijelo dodatnu kreativnost i podiglo atmosferu tako da učesnici s nestrpljenjem očekuju drugi dan konferencije.
Drugi dan konferencije imali smo priliku prisustvovati na dvije kreativne i edukativne radionice koje su vodili predstavnici CadCam Solutions Sarajevo i Yanoka Sarajevo.
Prva radionica je pokazala značaj kompleksnost planiranja kao i da alati koji se koriste na dnevnoj osnovi (npr. Excel ili papir) ne mogu odgovorna sve izazove te su pokazani digitalni alati koji nam pomažu u ovom procesu.
Druga radionica je predstavila novi proizvod na tržištu u kome učestvuje više kompanija iz BiH i Srbije i koji će tek biti široko promoviran.
Konferencija je zaključena sa nagradama i odličnim rezultatima a najavljena je i centralna Targerova konferencija za početak decembra ove godine.
Digitalna transformacija poslovanja je sama po sebi veliki izazov, a izazov se značajno povećava kad je treba primjeniti u proizvodnji i logistici. Zašto je tu digitalizacija drugačija i kompleksnija?
Postoje dijelovi digitalne transformacije jedinstveni za sve vrste poslovanja ili čak društvenih aktivnosti. To su npr. digitalna komunikacija, digitalni marketing, digitalno računovodstvo, digitalno upravljanje radnom zadacima i timovima, kao naravno i osnovni IT alati za rad u bilo kakvom digitalnom okruženju. Međutim, kad se u priču dodaju protok i prerada materijala iz jednog oblika u drugi, situacija se drastično usložnjava. Stoga smo odlučili okupiti sve relevantne stručnjake, kao i buduće korisnike digitalizacije industrije na jedno mjesto.
Upravo će koncept i praktična primjena digitalizacije proizvodnih i logističkih operacija biti fokus konferencija Targer Con 4.0. Dok u razvijenom dijelu svijeta pod sloganom Industrije 4.0 i “pametne fabrike” digitalizacija trenutno zauzima najznačajnije mjesto u transformaciji kompletnog poslovanja na buduće postavke, kod nas u BiH i regiji imamo jako raznoliko stanje po tom pitanju. A kakvo je stanje?
Jedan od konkretnih odgovora će ponuditi istraživanje stanja digitalizacije BH industrije kojeg upravo provodimo i kojeg ćemo prezentirati na konferenciji. A govoreći ovako po procjeni, stanje je toliko raznovrsno, od toga da imamo kompanije (najčešće one stranog kapitala) koje su već duboko zakoračile u Industriju 4.0, pa sve do onih koje još uvijek nisu izašli iz postavki garažnog načina poslovanja.
Stoga će naša konferencija imati dva ključna fokusa. Jedan je za kompanije koje su se već značajno digitalizirale i žele dodatno povećati svoju konkurentnost. Drugi je za kompanije koje se još pronalaze i kojima predstoji dalek i neizvjestan put u “digitalnu” budućnost. Sve ove kompanije imaju svoje probleme i dileme, a upravo će eksperti ili kolege na ovoj konferenciji ponuditi moguće odgovore.
Konferencija je namjenjena menadžerima i ekspertima svih oblasti poslovanja proizvodnih i logističkih kompanija. Dakle ne samo IT stručnjacima, jer digitalizacija je obaveza svakog u kompaniji, a posebno višeg menadžmenta.
Na konferenciji će se poseban naglasak staviti na teme koje su svojstvene poslovanju proizvodno-logističkih organizacija. Teme kao što su ERP, MRP, APS, MES, WMS, DMS, IoT, ukratko Smart Factory ili Industry 4.0.
Digitalizacija poslovanja nije opcija nego nužnost. Opcija je samo pitanje koliko ćemo lutati na tom putu.
Pridružite nam se da skupa kreiramo konkurentniju budućnost!!!
Organizacija konferencija je nešto što radimo savršeno!
Okupljamo samo najbolje edukatore, paneliste i izlagače!
TARGER SOI - Naše edukacije, dodaju vrijednost
Okupljamo najbolje stručnjake i eksperte iz svojih oblasti iz BiH i regiona
Obećavamo da vaše podatke nećemo dijeliti sa drugima te da su vaši podaci sigurni.
Konferencija je trajala dva dana, a učešće je uzelo desetine govornika i panelista.
Moderator: Vedran Šimunović - Intera Technology park, Mostar, BiH
Panelisti:
Blago Čuljak - Galileo, Široki Brijeg, BiH
Bakir Skenderović - Olympia Tech and AMBATECH
Prof. dr. Isak Karabegović - Akademija nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine
Moderatorica: Alisa Lingo - Golden Ratio Growth Centar, Sarajevo, BiH
Panelisti:
Zoran Vuković - Ustanova za stručno obrazovanje odraslih, WMTA, Banja Luka, BiH
Senad Džananović - Udruženje za digitalnu transformaciju, Sarajevo, BiH
Nikolina Dorontić Alibabić - Centar za digitalnu transformaciju u Privrednoj komori RS i Centar za upravljanje projektima i analizama u Privrednoj komori RS
Dr Drago Cmuk - CADCAM Group, Zagreb, Hrvatska
PULL je neizostavni koncept Lean načina poslovanja.
Kako ga praktično primjeniti za razne tipove proizvodnje koristeći metode poput Kanban, CONWIP i slično?
O tome ćemo učiti na interaktivnoj radionici, višegodišnjeg saradnika Toyote dr Christopha Rosera.
--
Dr Christoph Roser, Frankfurt Rhine, De
Seudin Softić, Autotech, Slo
Krunoslav Glavač i Benjamin Hamzić, CadCam Zagreb, Hr i Sarajevo, BiH
Badema Durkić - Keško, Targer E&C, Sarajevo, BiH
Dr Christoph Roser, Frankfurt Rhine, De
Nadir Durmić, Tipteh, Sarajevo, BiH
Seudin Softić, Autotech, Velenje, Slo
Hari Zamlić, RIS-Ensolva, Rijeka, Hr
Krunoslav Glavač, CadCam, Zagreb, Hr
Barbara Čaušević, Targer E&C i Samira Avdić, Industrial Marketing Solutions, Sarajevo, BiH
Moderator - Tijana Karaklić, Koučing Centar, Beograd, Srb
Moderator, Đorđe Maričić, Maverick Consulting, Beograd, Srb
Marijana Klapić, NLP trener
Envera Garić, trener personalnog razvoja
Enisa Salmanović Salkić, konsultant
Imad Hodžić, nutricionista
Emir Pirić, preduzetnik
Vahida Djedović, psihoterapeutkinja
Kasim Tatić, profesor
Moderator: Aida Salkić
Moderator, Badema Durkić Keško
Zlatan Halilbegović, autor knjige “Vidimo se na cilju”
Troskove smještaja i prevoza do mjesta održavanja konferencije snose učesnici.
Troskove smještaja i prevoza do mjesta održavanja konferencije snose učesnici.
Ulaznica za oba dana + prisustvo na svečanoj večeri (prvi dan)
PRIJAVITE SECijene su bez PDV-a i po osobi
Troškove prevoza do mjesta održavanja konferencije snose učesnici.
Ulaznica za oba dana + prisustvo na svečanoj večeri (prvi dan) + jedno noćenje sa doručkom (****dvokrevetna soba, jednokrevetna soba uz vašu doplatu)
PRIJAVITE SECijene su bez PDV-a i po osobi
Od 2015. godine radimo sa našim klijentima na jačanju konkurentnosti, poželjnosti kao poslodavca i generalnog uspjeha na tržištu. Godine iskustva, kompentencije i energija naših baznih i vanjskih uposlenika i partnera razlog su što našim klijentima možemo ponuditi sveobuhvatnu konsalting i edukativnu uslugu.
Mi smo Targer i uspjeh naših klijenata je u punom smislu i naš uspjeh!
Džemala Bijedića 185
71000 Sarajevo, BiH